Цікавий світ книг

Цікаві факти про книги



    Станом на 2002 р. найменшою у світі вважалася книга "Хамелеон" А.П. Чехова розміром 0,9 х 0,9 мм. Вона містить 30 сторінок по 11 рядків тексту на кожній, 3 кольорові ілюстрації. Книга була видрукувана і переплетена у 1996 р. у м. Києві.
  Пізніше, завдяки бурхливому розвитку нанотехнологій, вчені-фізики з Канади створили книжку розміром 0,07 х0, 1 мм. Називається вона - "Teeny Ted from Turnip Town". Книга складається з 30 керамічних мікротаблічек, що використовуються замість паперу, а сфокусований пучок променів іонів гелію (діаметром 7 нанометрів) використовувається замість чорнила. І щоб прочитати її, потрібен електронний мікроскоп, здатний збільшувати у 8000 разів.
   Раніше найбільшою книгою у світі вважалася "Суперкнига", розміри якої становили 2,74 х 3,07 метра. Вага цієї книги - 252,6 кг і налічуває вона 300 сторінок. "Суперкнига" була видана в Денвері (штат Колорадо, США) у 1976 р. Проте в 2004 р. в Росії видали книгу під назвою "Найбільша в світі книга для малят". І хоча в ній всього 4 сторінки і 12 віршів для дітей, ця книга має воістину значні розміри. Висота книги становить 6 метрів, ширина - 3 метри, а вага цієї книги-гіганта - 492 кг.

    Найдорожчою книгою, що належить державі, вважають унікальний «Апокаліпсис», виданий французом Жозефом Форе. Вона оцінена в 100 млн старих франків, виставлена в музеї сучасного мистецтва в Парижі.
  Найдорожчою книгою, що знаходиться в приватних руках, є так званий "Лестерський кодекс". Інша її назва - «Трактат про воду, землю і небесні тіла", створений Леонардо да Вінчі. У 1994 р. її купив за 24 млн доларів знаменитий засновник компанії "Microsoft" Білл Гейтс. Книга являє собою збірник думок, знахідок і висновків Леонардо да Вінчі на різні теми. Сама книга - це всього 18 пергаментних сторінок, скріплених між собою, причому прочитати таку книгу можна тільки за допомогою дзеркала.

  Дванадцять самих маленьких книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції.

  Стенографія, за допомогою якої можна записати будь-який текст у п'ять разів швидше, ніж за допомогою звичайного алфавіту, була знайдена у 63 році до нашої ери рабинею на ім'я Тіро, яка належала Цицерону.

  «Єдині та найглибші секрети медичного мистецтва» - таку назву мала книга, знайдена запечатаною серед речей прославленого голландського доктора Германа Бурхаве після його смерті у 1738 р. Книга була продана з аукціону за 10 000 доларів золотом. Після того як печатка була розкрита, виявилося, що сторінки її були чистими. Тільки на титульному аркуші було написано: «Тримай голову в холоді, ноги в теплі, і ти зробиш бідняком кращого лікаря».

   Одна з найбільш незвичайних у світі книг - «Божественна комедія» Данте - була написана на аркуші паперу розміром 80 х 60 см ченцем Габріелем Челані. Вона містить 14000 віршів. Якщо подивитися на лист з деякої відстані, то можна побачити барвисту карту Італії. На цю працю Челані витратив чотири роки.

  Найтовстішою друкованою книгою у світі є WIKIPEDIA. Вона являє собою збірник статей з мережі Інтернет, що її любитель книг Роб Метьюс вирішив надрукувати у вигляді одного тому. Таким чином, паперова версія цієї книжечки склала 5000 сторінок.

  Італієць Ріо Козеллі збирає колекцію найнудніших в світі книг, в якій налічується близько 10 000 томів. Один італійський поет-невдаха, дізнавшись, що всі його твори знаходяться у Козеллі, мало не покінчив із собою.

  Відомий комп'ютерний інженер і підприємець Брюстер Кейл збирається відкрити в Британії перший у світі архів всіх друкованих книг. Такою метою він задався через кілька років після створення у 1996 р. першого інтернет-архіву усіх сторінок, коли-небудь опублікованих в мережі.


 
Перші підручники на Україні
  • Перший друкований буквар , виданий українським автором , мав назву , «Наука до читання й розуміння слов’янського письма» і побачив світ у Вільні в 1569 році стараннями Лаврентія Зизанія. До книжки було додано словник , який містив1061 слово.
  • Першим букварем ,виданим в Україні, був «Буквар» надрукований 1574року У Львові Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. Це був перший друкований підручник у східних слов’ян. До нас дійшов лише один примірник , який був знайдений в Римі в 1927 році. Він зберігається в Гарвардському університеті. Факсимільне видання було здійснено в Києві в 1964 та в1974 роки.
  • Найдавнішу в Україні граматику під назвою «Граматика доброглаголіваго елліно-словенського язика» видано Ставропігійською друкарнею Львівського братства у 1591році.
  • Першою відомою нам граматикою старої української мови є «Граматика словенская…» Рукопис датовано 1643 роком , видано фототипічним способом у перекладі сучасною українською мовою у 1970р.
  • Першу друковану граматику української народнорозмовної мови - «Граматику малоросійського наречія» - видав у 1818 році в Петербурзі О.Павловський.
  • Автором першої в Галличині граматики української мови був І. Могильницький – культурно -освітній і церковний діяч, який обстоював ідею самостійності української мови.
  • Першим підручником з іноземної мови була « Читанка» Івана Федорова, видана 1578 року, яка містила двомовний греко-слов’янський текст для читання й слугувала посібником для вивчення грецької мови. Єдиний примірник цього видання виявлено у Державній бібліотеці в м.Гота (Німеччина), а перша публікація про нього з’явилась в 1961році.
Історія книги
/Files/images/bibliot_2010/кн3.jpgІсторія виникнення книги бере свій початок з тих часів, коли створивши писемність, людство починає шукати способи матеріалізувати свої думки, передати наступним поколінням накопичені століттями знання та досвід.
До винайдення Йоганом Гутенбергом (1400-1468) книгодрукування, книжки були рукописні, наприклад книга-сувій із текстом “Іліади” Гомера довжиною близько… 150 метрів.
У бібліотеці індійського міста Адьяр зберігаються сотні книжок, що писалися на аркушах, виготовлених з пальмового листя. Сторінки таких книжок прикрашали золотом, дорогоцінним камінням.
Серед старовинних монгольських і тібетських книг є справжні манускрипти, тексти яких писалися сумішшю золота, срібла, коралів, перлів, бірюзи, глазурі, перламутру, сталі та міді. Є тут також книжки з текстами, вишитими по шовку та сап’яну різнокольоровими нитками… без жодного вузлика.
Ще одна унікальна книжка, сторінки якої зроблені із срібла, а букви “написані” золотом. На виготовлення такого ювелірного шедевру було витрачено більш ніж 50 кілограмів золота та близько 600 кілограмів срібла.
В наші часи з’явилася “металева книга”. Виготовив її коваль Костов з болгарського міста Враца. Книга, 22 сторінки якої зроблені із… заліза, важить близько 4 кілограмів, хоча розміри її звичні – 18 на 22 сантиметри.
Серед книжок зустрічаються справжні велетні. Так, одним з найтовщих романів, напевно, слід вважати “Кларису” – роман англійського письменника Семюела Річардсона. Він містить 984 870 слів, майже на 200 тисяч слів більше, ніж у Біблії. Роман побачив світ у середині XVIII століття.
Але пальма першості у створенні подібного роману належить японському письменникові XIX століття. Автор працював над ним 40 років. Роман складається із 100 томів по тисячі сторінок у кожному, вага одного примірника 60 кілограмів. У романі налічується майже 32 мільйони слів.
Не менш цікаве і “Диявольське Євангеліє”, яке зберігається у королівській бібліотеці в Стокгольмі. Його обкладинка зроблена з дубових дощок товщиною 4 сантиметри, а прикрашають книгу масивні защіпки з кованого заліза. На виготовлення пергаментних сторінок пішло понад 100 козячих шкір.
З виданням “Історії Південної півкулі”, що було видруковано у США, можливо знайомитися лише за допомогою… спеціального двигуна, адже важить вона 225 кілограмів, в розгорнутому вигляді її ширина дорівнює 2 метри 70 сантиметрів, а висота – 2 метри.

/Files/images/bibliot_2010/кн1.jpgА ось мода на так звані мініатюрні книжки виникла наприкінці XVIII століття, завдяки примхам Марії-Антуанетти, яка забажала носити улюблені книжки… в рукавичці. Однак ще задовго до цього робилися спроби виготовлення таких оригінальних видань. Прародителькою їх можна вважати старовинну рукописну мініатюрну книгу, яка зберігається в Єреванському книгосховищі Матенадаран. ЇЇ вага лише – 19 грамів.
Найменша книжка видана у 1896 році в італійському місті Падуя, її розмір 16 мм х 11 мм, що дорівнює приблизно розміру нігтя на великому пальці руки. У цій книзі надрукований лист Галілео Галілея.
Одна з найбільших бібліотек світу – Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників.
Найбільша бібліотека в Україні – Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського. Заснована вона у 1714 році.
Найперший у світі буквар з’явився в Англії у 1491 році. Написаний він був латинською мовою.
На стінах храму у Фівах висічений древній літопис. Стіни храму є своєрідною книгою, найбільшою у світі за своїми розмірами, оскільки кам’яні “сторінки” її сягають сорока метрів завширшки.

Цікаві факти із бібліотечної історії

Перші правила користування бібліотеками
/Files/images/bibliot_2010/кн2.jpg
Перш ніж увійти до бібліотек Арабського Халіфату, що називалися "будинками мудрості", читач здійснював обмивання у джерелі біля входу. Підлога бібліотеки покривалася килимами, де і розташовувалися читачі.
Перший книгообмін з елементами міжбібліотечного абонемента
У середньовічному Китаї власник приватної колекції Жао Жун написав трактат "Положення про обертаність стародавніх книг". Тоді ж власники приватних зібрань - Дін Сюнфей і Хуан Юйцзі уклали "Договір про обмін старовиною" - свого роду договір про книгообмін з елементами міжбібліотечного абонемента. "... Якщо у нього є, а в мене відсутня або у нього відсутня, а в мене є, то взаємообмінюємося. Про це ми домовилися".
Перша посадова інструкція бібліотекаря
У ХV столітті італійський герцог Федеріго да Монтефельтро розробив інструкцію, в якій сформулював вимоги, що пред'являються до бібліотекаря: вченість, приємний характер, представницька зовнішність, красномовство.
Перша бібліотека України
Звичайно, бібліотека при Софійському соборі у Києві, заснована 1037 року Ярославом Мудрим.
Перша бібліотечна асоціація та перша бібліотечна школа
У 1876 році у Філадельфії з ініціативи директора бібліотеки Колумбійського університету в Нью-Йорку Мелвіл Дьюі була утворена перша Американська бібліотечна асоціація, у 1887 році - відкрита професійна бібліотечна школа. Особливу увагу приділяв Дьюї залученню в бібліотечну професію жінок. Професія бібліотекаря до ХХ століття вважалася винятково привілеєм чоловіків.
Бібліотечні провидціПід кінець ХХ століття особливо багато писали і говорили про кінець традиційної бібліотеки і про нову інформаційну епоху, хоча ще в ХIХ ст. В.Ф. Одоєвський описував якусь математичну формулу, яка буде виведена "для того, щоб у величезній книзі знаходити саме ту сторінку, що потрібна і швидко розрахувати, скільки сторінок потім можна пропустити без вади".
/Files/images/bibliot_2010/5 книга.jpgУ ХХ столітті один з найсміливіших прогнозів розвитку бібліотек дав Станіслав Лем у романі "Магелланова хмара". "... У 2531 був введений новий спосіб зберігання людської думки. Стали використовувати Тріон: маленькі кристали кварцу. Кристал розміром з піщинку міг містити в собі стільки ж інформації, скільки міститься в стародавній енциклопедії. Була створена єдина для всієї земної кулі Центральна тріонова бібліотека ... ".

 Книжки, які можна... жувати
У  Івано-Франківську видають книги для малечі, якій ще немає навіть року. Їх можна... жувати, прати та навіть прасувати. Шиють такі книжечки з натуральних тканин, використовують нехімічні фарби. Якщо дитинча засне над книжечкою - не біда, адже вона м'якенька і приємна на дотик.

     Ідея створити таку розвиваючу «літературу» для немовлят належить художниці-дизайнеру Олені Рубановській. Вона побачила схожі на виставці за кордоном, де вони користуються шаленою популярністю. А втілили цю ідею у видавництві «Кашалот». 

      В асортименті видавництва - п'ять м'яких книжок: «Ранок у бабусі», «Різдво у Вифлеємі», «Він завжди зі мною», «Їде поїзд» та «Велика мандрівка». Кожна має 8 аркушів, формат сторінок — 25 на 25 сантиметрів. У книжечках - яскраві малюнки та коротенький текст. Застібаються вони на липучку - це сприяє розвитку моторики у дитини.
    Остання книга цікава ще й тим, що до неї на мотузочці приєднаний м'якенький автомобіль, який «переїжджає» зі сторінки на сторінку. Це допомагає малечі розвивати увагу та тренувати пам'ять.
 

                                   Крихітні бібліотеки

   У Сполучених Штатах Америки з'явилися незвичайні рукотворні бібліотеки — у дворах, на галявках перед будинками, в парках, на узбіччі доріг.

    Завбільшки вони як ляльковий будиночок, шпаківня чи поштова скринька. Різні на вигляд, однак жоден із цих будиночків для книг не зачиняється. Адже там "селять" книжку для того, щоб її хтось уподобав і прочитав. Цю взяв — іншу залиш.
      Першу міні-бібліотеку влаштував Тодц Бол як пам'ять про свою маму-вчительку, яка дуже шанувала книги. Його ідея сподобалася сусідам, знайомим, згодом поширилася в Інтернеті. Тепер крихітні бібліотеки є в Англії, Німеччині та інших країнах.




Оце книги!

Завітаймо до бібліотеки, що в американському місті Канзас. Ще здалеку побачимо на стелажі книги заввишки 7,5 метра. Авжеж, вони не справжні — так оформлено фасад центральної міської бібліотеки. Допомагали відбирати книги для нього городяни. Всього представлено 22 літературні твори, які певною мірою пов'язані з містом. Мабуть, до такої бібліотеки хочеться ходити щодня.












10 книжкових фактів:

  1. Читаючи авторів, які добре пишуть, звикаєш добре говорити.
  2. Культура - це не кількість прочитаних книг, а кількість сприйнятих.
  3. Люди, які читають книги, завжди будуть керувати тими, хто дивиться телевізор.
  4. Книга завжди краще фільму, тому що в уяві немає обмежень на спецефекти.
  5. Чим більше читаєш, тим менше наслідуєш.
  6. Люди діляться на дві категорії: на тих, хто читає книги, і тих, хто слухає тих, хто читає книги.
  7. Як з копійок складаються рублі, так і з часточок прочитаного складається знання.
  8. Читання для розуму - те ж, що фізичні вправи для тіла.
  9. У своєму житті достатньо прочитати лише 10 гідних книг, але щоб знайти їх, потрібно прочитати тисячі.
  10. Довіряй книгам, вони самі близькі. Вони мовчать, коли треба, і кажуть, відкриваючи перед тобою світ, при потребі.



Як література вривається в життя: незвичайні місця для читання

Як література вривається в життя: незвичайні місця для читання Чуєш цей шелест? То література сторінками прочитаних книжок стрімко вривається в Твоє життя. Озирнись навкруги! Вона всюди — у кронах дерев, у довколишніх фонтанах, у чашці Твого улюбленого лате. А французи навіть додумались втиснути її в автомати.

Про найнезвичніші місця, де на Тебе чатує література, а також про цікаві літературні ініціативи
 у різних куточках світу — сьогоднішня розмова.
Книжкові лавочки, Стамбул, Туреччина
Поніжитись під ласкавим турецьким сонечком, розслабитись, присівши на дизайнерську
лавочку в Стамбулі? Де там! Твори найвідоміших турецьких письменників не дадуть Тобі забути
 про літери навіть під час літніх канікул за кордоном. Книжкові лавочки розкидані по всьому
 Стамбулу: в парках, бульварах та скверах.



Зроблені вони у формі книжок 18 популярних авторів. Кожна «книга» відкрита на найцікавішій сторінці. Прогуляйся парком на Камлика-Хілл або пройди набережною вздовж Кеннеді-стріт і неодмінно помітиш місцеві архітектурні родзинки, та ще й культурно збагатишся. Звісно, якщо зрозумієш турецький текст.

В Лондоні теж люблять сидіти на «книгах»!

Подібні Стамбульським книжкові лавочки виготовили і в Лондоні, однак англійські — набагато яскравіші. Те що треба для маленьких туристів, які обожнюють читати! Кілька років тому вуличні лавочки, зведені за ініціативою Національного фонду грамотності, «розбрелися» вулицями Лондона, аби віддати данину вітчизняним літературним шедеврам та їх авторам.
«Katie in London» — улюблена книжка всіх дітей Великобританії. Вона розповідає про маленьких дівчинку та хлопчика, які оживили лева з Трафальгарської площі, а той влаштував їм екскурсію Лондоном. А Ти б хотів такого гіда?

Світовий бестселер «Щоденник Бріджит Джонс» теж знайшов втілення у декоративній лавочці.

А ось і славнозвісний «Пітер Пен»! Хлопчик не хоче дорослішати. Він дружить з феями та вміє літати.

Однак простояли диво-лавочки не довго — через кілька місяців після встановлення їх виставили на продаж. Кожен витвір мистецтва вдалося продати за чотиризначне число.

Однак найбільшими вигадниками виявилися французи. У найромантичнішій країні світу література з легкістю може захопити будівлю Податкової інспекції, просочитися в метро і навіть конкурувати з кавовими автоматами. Не віриш? Читай далі — переконаєшся!

Літературні автомати у Франції

Чим зайнятися на вокзалі в очікуванні рейсу: купити сандвіч чи попити кави? А як щодо того, аби збагатити себе ще одним літературним твором? На вокзалах французького Гренобля встановили спеціальні літературні автомати. На папірці, схожому на чек, автомат видає твори сучасних французьких авторів.

Найцікавіше те, що покупець не знає, яке оповідання йому попадеться. Вибрати можна лише розмір твору: на одну, три або п’ять хвилин. Автомат вміщує 600 творінь, тож не варто хвилюватися, що текст повториться. Твори в автоматах сміливо можна назвати обраними, адже вони пройшли конкурс серед 60 000 інших текстів. Сто творів на місце — солідно чи не так?!

Паризьке метро — не для суму!

Купа вільного часу в метро, який аж ніяк не хочеться марнувати? Парижани знайшли альтернативу ґаджетам та навушникам. Щовесни паризьке метро проводить конкурс непрофесійних поетів. Їдеш у вагоні, вигадуєш рими, а потім відправляєш їх на сайт метрополітену — і все, ти вже учасник. Найкращі твори вивішують на стінах і у вагонах метро.

Поезії радують парижан та гостей міста протягом двох літніх місяців. Серед усіх претендентів обирають трьох переможців: молодше 12 років, віком 12–18 років та дорослого.


Після закінчення конкурсу паризький метрополітен видає книгу «Сто віршів, аби подорожувати», яку розігрує на своїй сторінці у «Фейсбук».

Читати не означає сидіти на місці

Французьке містечко Рубе славиться незвичайною літературною цікавинкою — пам’ятником-сходинками Артюру Рембо. Аби прочитати вірш поета «П’яний корабель», Тобі доведеться спуститися та піднятися сходами, що розходяться в різні боки, — ось тоді Ти по-справжньому відчуєш навмисне розхитаний ритм поезії!

Цей же вірш можна прочитати на стінах Податкової інспекції Парижа. Саме тут, у ресторані, якого нині не існує, 30 вересня 1917 року сімнадцятирічний Артюр Рембо прочитав його вперше.


Книжковий фонтан, Рим, Італія

Спроектований молодим архітектором П’єтро Ломбарді книжковий фонтан у Римі не збагатить Тебе новим твором, але запросто втамує спрагу. Один із найоригінальніших питних фонтанів Риму насправді невеличкий за розміром, тож його легко не помітити.
Голова оленя з рогами підтримує чотири антикварні книги. Пам’ятник вмонтований у стіни колишнього Римського університету і розташований неподалік від славнозвісної площі П’яцца Навона.

Найоригінальніший книжковий магазин, Іксель, Бельгія

Не зважаючи на те, що книжковий магазин Ptyx відкрили зовсім недавно, 2012-го, він швидко прославився завдяки оригінальному фасаду. Світлини магазину миттєво розлетілися інтернетом. А все завдяки тому, що на його екстер'єрі намальовані портрети відомих письменників з короткими біографіями.
Розташований магазин в комуні Іксель Брюссельського столичного регіону неподалік музею Орта.












Немає коментарів:

Дописати коментар